KRYPTOWALUTY

Większość ludzi uważa kryptowaluty za dziwny twór i pralnię brudnych pieniędzy. Nic bardziej mylnego, jeśli fizczynie nic o tym nie wiesz lub posiłkujesz się tylko i wyłącznie przypuszczeniem. Dlaczego ten internetowy twór tak bardzo porusza wyobraźnię milona ludzi ? Postarajmy się zrozumieć czym tak naprawdę jest kryptowaluta…

Co to jest Kryptowaluta – Definicja

Kryptowaluty to nic innego jak rodzaj cyfrowego pieniądza, stworzonego na bazie algorytmu.Kryptowaluty funkcjonują autonomicznie, czyli nie podlegają nadzorowi banków czy rządów.

Definicja cyfrowej waluty w polskim prawie obowiązuje oficjalnie od 13 lipca 2018 roku. Kwalifikuje się je jako składową “wartości majątkowych”. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 26 ww. ustawy, kryptowaluta:

 • jest cyfrowym odwzorowaniem wartości,
 • jest wymienialna w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze,
 • może być elektronicznie przechowywana oraz może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Cechy charakterystyczne

Kryptowaluty szyfruje się za pomocą cyfrowych podpisów i hashingu.

 • Hashing weryfikuje spójność danych, utrzymuje strukturę blockchain, koduje adresy kont oraz transakcje. Generuje również kryptograficzne puzzle, czyli matematyczne problemy, które umożliwiają tzw.  wydobycie i tworzenie nowych bloków w łańcuchu blockchain.
 • Podpisy cyfrowe umożliwiają użytkownikom weryfikację ich tożsamości jako właścicieli zaszyfrowanych informacji bez konieczności ujawniania ich. Technologia ta służy do podpisywania transakcji pieniężnych. Dowodzi, że właściciel rachunku zgodził się na transakcję.

Obecnie istnieje wiele kryptowalut, ale każda kryptowaluta może mieć inne właściowości.

Bitcoin opiera się na transferze kwot między rachunkami publicznymi przy użyciu kryptografii klucza publicznego. Wszystkie transakcje są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych.

Ethereum jest platformą opartą na technologii blockchain służącą do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i umożliwia tworzenie inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts), czyli umów zawieranych i kontrolowanych za pomocą technologii blockchain.

Litecoin jest kryptowalutą bardzo zbliżoną do Bitcoina, dlatego nazywany bywa młodszym bratem Bitcoina lub cyfrowym srebrem (Bitcoin jest cyfrowym złotem). Litecoin został stworzony z myślą o mikrotransakcjach, ze względu na krótszy niż Bitcoin czas potwierdzania transakcji.

XRP to system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), sieć wymiany walut i przekazów pieniężnych. Celem XRP jest zapewnienie bezpiecznych, błyskawicznych i niemal bezpłatnych transakcji o zasięgu globalnym. Projekt skierowany jest głównie do instytucji z sektora bankowego.

Więcej odnośnie kryptowalut znajdzie na stronie:

https://kryptowaluty.info.pl/opis-kryptowalut/

https://coinmarketcap.com/

Zalety

 1. Wolność i niezależność. Kryptowaluty pozwalają na płatności bez jakichkolwiek wolnych dni lub limitów czasu. Potrzebujemy mieć tylko i wyłącznie dostęp do internetu.

  Nie jest nam potrzebny udział instytucji bankowych, które tradycyjnie pełnią funkcję kontrolera lub pośrednika przy płatnościach.
 2. Bezpieczeństwo kryptowalut zapewnione zostało dzięki oparciu na oprogramowaniu open-source, które ma publiczny dostęp do kodu źródłowego. Każdy może tu sprawdzić zasady działania kodu i naprawić jego ewentualne błędy w nowej wersji, które muszą być przyjęte przez większość użytkowników.
 3. Transparentność transaacji kryptowalut oparto na technologii blockchai. Zawarte tutaj informacje przeszłych transakcji są publicznie dostępne w czasie rzeczywistym.
 4. Anonimowość. Nie występuje tutaj żadna baza danych lub informacji, kto jest danym użytkownikiem kryptowaluty lub ile ich fizycznie posiada. Może to rodzić różne wątpliwości związane z kwestiami podatkowymi, legalnością pochodzenia pieniędzy.

Wady

 1. Brak wsparcia technicznego. W systemie transsakcji opartej na technologii Blockchain mamy doczynnienia z nieodwracalnością operacji (płatności).

  Dlatego nie można liczyć na zwrot przelewu przesłanego na błędnie podany adres, o ile osoba, której wysłaliśmy pieniądze, sama ich nam nie odeśle.
 2. Udział pośrednika. Aby zakupić kyptowalutę musimy skorzystać z usług kantora lub giełdy, która umożliwi nam wpłatę i zamianę waluty fiducjarnej (PLN,EUR, USD etc.) na kryptotwalutę. Wymiana na giełdzie lub kantorze wiąże się też z prowizjami i opłatami.
 3. Niestabilność cen. W związku z tym, że waluty cyfrowe są wciąż w fazie rozwoju, trzeba się liczyć z możliwymi zawirowaniami na ich rynku. Niektóre przeważnie nowe kryptowaluty mogą z dnia na dzień zyskiwać nawet 500% (lub stracić 50%) swojej wartości. Większe z nich, np. bitcoin, charakteryzują się rosnącą stabilnością w dłuższym okresie. W ostatnim czasie powstały także kryptowaluty stabilne (Stable coin) trzymające wartość 1$ np. Tether czy TrueUSD .
 4. Brak powszechności stosowania. Używanie ich jako zapłaty w handlu detalicznym i usługach nie jest powszechne

  Na mapie coinmap.org możemy zobaczyć wszystkie miejsca na świecie gdzie umożliwiona została płatność kryptowalutami.
 5. Problem regulacji. Urzędnicy pierwotnie uznali (w Polsce), że bitcoin jest towarem, a „płatność” nim oznacza wymianę towar za towar, czyli barter. Przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 października 2015 r. uznawano, że sprzedaż bitcoinów jest opodatkowana podatkiem VAT. Obecnie obowiązuje w UE interpretacja, iż bitcoin powinien być traktowany jako alternatywny środek płatniczy i zwolniony z podatku VAT. Jednak w Polsce, pomijając wspomniany wcześniej komunikat NBP i KNF z lipca 2017 r., obrót ani księgowanie bitcoina nie są uregulowane (choć nie jest to zakazane).

Na koniec…

Rynek kryptowalut wciąż jest w fazie rozwoju i codziennie powstają nowe waluty posiadające swoje charakterystyczne, wyróżniające je spośród innych cechy. Na dzień dzisiejszy funkcjonuje około 2928 kryptowalut.

Kryptowaluty będące już na rynku od lat stale ulegają zmianom, które usprawniają ich funkcjonowanie. Podobnie nieustannie zmieniają się uwarunkowania prawne prowadzenia działalności związanej z nimi. Mimo że w tym momencie polskie władze są sceptycznie nastawione do usankcjonowania obrotu kryptowalutami, wciąż jest szansa, że to się zmieni.

Na szczęście świadomość ludzi i ich podejście do inwestycji w kryptowaluty zmienia się na lepsze o czym świadczy poniższa mapa regulacji kryptowalut.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: